Tuzlanskog Odreda br. 6

HTML

+387 35 307-700 ili 307-701
Slika 92
Slika 91
Novosti

UČINCI AZOT DIOKSIDA ( NO2) NA ZDRAVLJE

 

17.01.2020 10:48
Slika
 

Azot dioksid je crvenkasto-smeđi plin ili žućkasta tekućina, neugodnog i oštrog mirisa.

Glavni izvor nastanka dušikovg dioksida usljed ljudske aktivnosti je izgaranje fosilnih goriva (ugljen, plin, nafta). Proizvodnja električne energije iz fosilnih goriva te motorna vozila također mogu producirati znatne količine dušik dioksida.

U urbanim područijma koncentracije azot dioksida uglavnom ovisi o vremenskim uvjetima, prisutnosi ozona i količini prometa u gradu. Kao glavni izvor dušikovih oksida je transport, zagađenje je povezano sa prometnicima i gusto naseljenim područijama. Osobito visoki koncentracije mogu se očekivati u hladnim zimskim danima sa malo vjetra.

Prosječna godišnja koncentraxija azot dioksida u seoskim sredinama se kreće oko 5 µg/m³, a u gradovima od 20 do 90 µg/m³.

Prema preporukama SZO, prosječna godišnja koncentracija azot oksida ne bi trebala da prelazi 30 µg/m³.

U većim koncentracijama dušičnog dioksida, koji je najotrovniji azot dioksid, u pitanju su bronhitis i astma. Azot dioksid utiče na zdravlje tako što izaziva slabljenje imunološkog sistema, povećane alergijske reakcije, izaziva kašalj i bronhitis. Asmatičari mogu reagirati na oštećenje pluća nakon kratkog izlaganja. Zdravi ljudi mogu tolerirati relativno visoke koncentracije zagađenja azot dioksida bez potencionalno negativnih zdrastvenih učinaka.

0 0